top of page

מחשבות שחשבנו לשתף

ילדי פיטר פן או למה הילדים שלנו צורכים כל כך הרבה סמים בחו"ל?


לפני מספר שנים טיילנו כל המשפחה בהודו. היינו בעיקר בטרקים ובמפגש עם כפריים מקומיים ולכן לא פגשנו ישראלים. רצינו שהילדים יפגשו גם תופעה ישראלית בהודו, שהיא בעיננו לא פחות חשובה ומעניינת ממה שראינו בכפרים המקומיים. כמובן שלא מדובר בכל הישראלים בהודו, אבל כן מדובר בתופעה רחבה מאוד. כדי לראות את הדברים בשיא עוצמתם הגענו במיוחד לקאסול.

כדי להבין את האווירה, בקאסול חלק גדול מהשלטים בעברית. הכפר מתעורר והחנויות נפתחות רק ב 11 בבוקר. ב 12 בלילה המסעדות פתוחות – אלה שעות טובות של מאנץ' ויש משלוחים עד החדר. שתי ישראליות וישראלי אחד פונו באותה השנה מקאסול עם נזק מוחי בעקבות שימוש בסמים.

אחרי שהתמקמנו, הלכנו לחלק ה"ישראלי" של הכפר ונכנסו לאחד הגסט האוסים. החברה, שרובם בטיול אחרי צבא, ראו ילדים ומיד החביאו את הבנגים והצ'ילומים. ביקשנו מהם להוציא אותם ואמרנו להם שאנחנו לא מסתירים כלום מהילדים ושירגישו חופשי. לא עשינו הכנה לילדים וביקשנו מהם לדבר עם החברה ושבסוף היום יגידו לנו מה הם חושבים על המפגש.

חזרנו בערב לגסט האוס שלנו והשתיקה לימדה אותנו שהילדים מעבדים את החוויה. התיישבנו לארוחת ערב ועשינו סבב. יאיר סיפר שדיבר עם בחור שנמצא בקאסול כבר 3 חודשים – בעיקר מעשן. יאיר דיבר איתו על הודו והופתע שהוא לא הכיר כמעט כלום. "למה הוא מעשן פה ולא מעשן בארץ?" יאיר שאל את כולנו "הוא לא מכיר או מתעניין כאן בשום דבר". יעל סיפרה שדיברה עם קבוצה של ישראלים ששאלו אותה על שיווה, וישנו וגאנש. הפתיע אותה שהם לא הכירו את פסלי האלים, שהם רואים כל יום ברחוב, כבר יותר מחצי שנה ולא ניסו ללמוד את הסיפורים שלהם. כששמעו ממנה שקראנו ספרים על הינדואיזם לפני הנסיעה, הם אמרו לה ש"היא לא הבינה את הודו". יערה לא הייתה בטוחה מה להגיד ובסוף אמרה שהרגישה בחלק מהזמן שהם קצת אבודים. היא הרימה אלינו את עיניה הגדולות ואמרה שהרגישה שהם "ילדי פיטר פן" (היא התכוונה לתחושה שלה שהם אבודים).

זה לא רק בהודו - השבוע פגשתי בדרום אמריקה אדם מלימה שמטייל עם משפחתו והוא שאל אותי עם באתי לעשן עם הילדים, כי הוא הבין מהמקומיים שזה מה שישראלים בעיקר אוהבים לעשות.

למה להתעלם מהתופעה הזו? היא קיימת ונפוצה הרבה יותר ממה שלפעמים נראה. אז אשמח להבין את התשובה שלכם לשאלה - למה דווקא הישראלים צורכים כל כך הרבה סמים בחו"ל. אל תספרו לי שזה בגלל הצבא, פגשנו גם צעירים שלא עשו צבא והם עישנו לא פחות. אז למה? (למשפחה שלנו יש הסבר והוא דווקא מאוד מחמיא לחברה הצעירים שלנו, אבל יותר חשוב לי דווקא לשמוע את ההסבר שלכם)


עוז גוטרמן ניב פרן

עוז גוטרמן וניב פרן מזמינים אתכן.ם לראות את כל התכנים בקבוצת הפייסבוק של מר מחר.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

דרך הבטוחה להשאיר אנשים עניים

"אתה צוחק עלי, נכון?" אמר לי השבוע איש מכירות בסוכנות רכב "הממוצע שאנשים לוקחים זה בערך 90 אחוז הלוואה". זה היה כשהייתי השבוע בסוכנות רכב, כדי לבדוק האם ללכת על ליסינג תפעולי, לקנות רכב חדש או לקנות ר

מות האמון – פוסט לא פוליטי ברובו

"להקשיב באמת זה מפחיד מאד, כי אתה עלול למצוא שאתה טועה", המשפט הנהדר הזה של מיכה גודמן האהוב עלי, נמצא בבסיס המשבר שחווה היום החברה הישראלית. אני אוהב להקשיב עד הסוף לנאומים ולעמדות של כל הצדדים, וחשו

Comments


bottom of page