top of page

מחשבות שחשבנו לשתף

צריך לדעת להתגרש נכון – כן, גם מעובדים


כשחברה טובה שלי הודיעה לי שהיא מתגרשת נשמתי לרווחה. לפעמים גירושים הם הפתרון הנכון וכאן זה היה אחרי שנים של חוסר סיפוק, של חוסר אהבה וחום בבית ושל מתח וכעס תמידיים. הרגשתי שכל כך מגיע לה לחיות בחום ואהבה. לקח לה שנים רבות לעזור את האומץ ולבחור באושר שלה ושל הילדים שלה. אבל לפני שהגיעה ההזדמנות לשינוי הגיעו הרבה מאוד זעם, שנאה וניסיונות קשים של בן הזוג שלה לפגוע בה, ניסיונות שגם עברו דרך הילדים.

לראות את ההתנהגות שלו היה דומה לצפייה בילד שרץ עם הראש לתוך קיר. ברור לך שזה הולך לכאוב, אתה מבין את הטעות ואתה רואה את ההשלכות ובכל זאת זה קורה מול העיניים. הניסיונות שלו להפעיל לחץ דרך הילדים, להשחיר אותה בבית משפט ולהפעיל אלימות רגשית כדי שהיא תתפשר על התנאים לגירושים לא אפשרו אחרי הגירושים לאחות את הפצעים שנוצרו.

כן, לפעמים צריך להיפרד. החוכמה היא איך עושים את זה.

זה נכון גם לחיים האישיים ולא פחות מזה לחיים הארגוניים. אני רואה עכשיו חברות שמפטרות עובדים ויוצרות פגיעה בכל רובד של הארגון – בתרבות הארגונית, באמון, במחוברות של העובדים שנשארו והביטחון שלהם שהם לא הבאים בתור. אבל אני רואה גם חברות שבהן פיטורים דווקא מחזקים את הארגון ומסייעים ליצור אמון אצל מי שנשארו.

אז מה יוצר את ההבדל? לאור גל הפיטורים שפוקד אותנו הנה ארבעת הדברים החשובים ביותר בדרך שבה מפטרים עובדים:

א- איך מודיעים למפוטרים: האם קיים הסבר ענייני וכנה לגבי הסיבות לפיטורים? האם הקושי שהוביל לצורך בפיטורים מוסבר היטב? האם החברה מביעה מחויבות ומציעה שורה של כלים שיסייעו לעובד במציאת עבודה חדשה? האם המנהלים הישירים נוכחים פיזית ורגשית ולוקחים אחריות?

ב- איך מודיעים לשאר העובדים בארגון: האם מתחיל גל שמועות או שמיד לאחר ההודעה לעובדים קיימת תקשורת גלויה וכנה לגבי המצב? האם ברורים לעובדים המאמצים לסייע לעובדים שיצאו? האם מסתייעים בעובדים כדי ללוות קולגות במידת הצורך (לדוגמה בשמירה על קשר או בליווי למציאת עבודה חדשה)?

ג- איך מלווים את העובדים שעזבו: זה בדיוק הזמן להראות דאגה ואכפתיות ולהעביר את המסר שהעובדים הם לא רק "כלי שימושי", כזה שניתן לזרוק בסוף השימוש. האם קיים ליווי עד מציאת עבודה חדשה? האם יש סיוע ביצירת קשרים עם ארגונים אחרים? האם קיים מימון בסיוע לכתיבת קורות חיים, ביצוע ראיונות ואפילו באימון למציאת עבודה?

ד- שמירה על קשר עם המנהלים: האם ברגע שאתה לא מסייע לי לייצר אני לא רואה אותך יותר? האם המנהלים בודקים מה שלום העובד ובמה ניתן לסייע לו?

אפשר להתגרש מבן/בת זוג אבל לא ניתן להתגרש מגרוש, באותה המידה ניתן לפטר עובד אבל לנצח הוא יישאר עובד לשעבר – לנצח הוא יהיה שגריר שיספר לאחרים ממקום ראשון על הארגון. פיטורים הם חלק קריטי מחוויית העובד – כזה שצריך לנהל.

אנשי המחר האם קרה שפוטרתם? אם כן האם הפיטורים בוצעו בצורה מכבדת ומקרבת או בצורה פוגעת? מה גרם לתחושה השלילית או החיובית שלכם? עוז גוטרמן וניב פרן מזמינים אתכן.ם לראות את כל התכנים בקבוצת הפייסבוק של מר מחר.


עוז גוטרמן ניב פרן

פוסטים אחרונים

הצג הכול

דרך הבטוחה להשאיר אנשים עניים

"אתה צוחק עלי, נכון?" אמר לי השבוע איש מכירות בסוכנות רכב "הממוצע שאנשים לוקחים זה בערך 90 אחוז הלוואה". זה היה כשהייתי השבוע בסוכנות רכב, כדי לבדוק האם ללכת על ליסינג תפעולי, לקנות רכב חדש או לקנות ר

מות האמון – פוסט לא פוליטי ברובו

"להקשיב באמת זה מפחיד מאד, כי אתה עלול למצוא שאתה טועה", המשפט הנהדר הזה של מיכה גודמן האהוב עלי, נמצא בבסיס המשבר שחווה היום החברה הישראלית. אני אוהב להקשיב עד הסוף לנאומים ולעמדות של כל הצדדים, וחשו

Comments


bottom of page